DOLAR 32,2460 0.05%
EURO 34,9755 -0.14%
ALTIN 2.437,66-0,37
BITCOIN %
Ankara
18°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

140 okunma

YKS’de rekoru getiren nedenler

ABONE OL
27 Nisan 2023 11:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Diğer yandan YKS’nin en az başvuru alan sınavı olan Yabancı Dil Testi’ne (YDT) başvurular da bu yıl yaklaşık iki kat arttı. Ünsal’a göre bu yıl başvurularda görülen artışınn bir kaç nedeni var. İlki lise mezunu sayısındaki artış, ikincisi geçen sene olduğu gibi bu yıl da taban puan uygulamasının olmayışı, üçüncüsü sınavın birinci dönem sorularından yapılacak olmasının neden olduğu iyimserlik, dördüncüsü depremzedelerden sınava giriş ücreti alınmaması, beşincisi de üniversite öğrencilerine sağlanan ayrıcalıklardan yararlanma isteği.

ÖSYM’den yapılan açıklamaya göre, YKS’nin 1’inci oturumu Temel Yeterlilik Sınavı’na (TYT) 3 milyon 498 bin 18 kişi, 2’nci oturum olan Alan Yeterlilik Sınavı’na (AYT) 2 milyon 556 bin 350 kişi ve 3’üncü oturum olan Yabancı Dil Testi’ne (YDT) ise 335 bin 786 üniversite adayı başvuru yaptı. ÖSYM, başvurularla ilgili diğer resmi rakamları ve detayları açıklamadı. Ancak geçtiğimiz yılın mezun sayısını ve başvuru rakamlarını; bu yıl sınava girecek adayların ilkokula başladığı yıla ait öğrenci istatistikleriyle birlikte inceleyen Eğitim Uzmanı Salim Ünsal,bu yıl YKS’ye başvuruların yaklaşık yüzde 71’inin mezun adaylardan yüzde 29’unun ise son sınıf öğrencilerinden oluştuğu sonucuna vardığınısöyledi.

Gözden Kaçmasın

#YKS#ÖSYM

YKS’ye 3 milyon 498 bin 18 aday başvurduHürriyet.com.tr

Geçen yıl 3 milyon 234 bin 409 başvuru olduğunu, bu yıl ise rakamın yaklaşık 300 bin artışla 3 buçuk milyona ulaştığını belirten Salim Ünsal bu artışın nedenlerini 5 başlıkta sıraladı:

1- LİSE MEZUNLARI SAYISINDAKİ ARTIŞ: Geçen sene başvuran adayların yaklaşık bir milyonu üniversitelere yerleşti ancak yaklaşık 2 milyon 250 bin aday her hangi bir kuruma yerleşemedi. Bu yıl bu adayların büyük kısmının şansını yeniden denemek istediğini düşünüyorum.

2- TABAN PUAN BU YIL DA UYGULANMIYOR
Sınavda barajın olmaması bu artışın en büyük etkeni. Puan barajı olmadığı için herkes bir üniversiteye yerleşmeyi arzulayarak başvuru yapıyor. Diğer yandan sınavın sadece birinci dönem konularıyla sınırlandırılmış olması başvuru sayısını etkiliyor.

3- SORULARIN BİRİNCİ DÖNEM SORULARINDAN SORULMASI
Sınavda 12’inci sınıf ikinci dönem konularının sorulmayacak olması adaylarda ‘sınav kolay olacak’ algısı yaratıyor olabilir. Bu algı da katılım sayısını etkilemiştir diye düşünüyorum ancak sınav kolay olursa yoğunlaşma ortalarda olacak. Bunun önüne geçebilmek için yüzde 8’lik talep artışını karşılayacak üniversitelerde kontenjanlarındayüzde 8 artması gerekiyor. Arz yani kontenjanlarda artarsa sorun olmaz. Ama büyük bir kontenjan artışı beklemiyorum. Başarı oranı düşük öğrenciler için kolay bir yıl olmayabilir.

4- DEPREMZEDELERDEN GİRİŞ ÜCRETİ ALINMAMASI
Başvuru sayısındaki artışa deprem bölgesinde sınav başvuru ücretinin alınmamasının da bir etkisi olabilir. Bunun özellikle YDT’ye başvuruyu arttıran etkilerden en önemlisi olduğunu düşünüyorum. Geçtiğimiz yıl 168 bin kişinin başvurduğu YDT’ye bu yıl 335 binden fazla kişibaşvurmuş. Yani YDT’de yüzde 99’luk artış var. Ayrıca depremzede öğrencilere pozitif ayrımcılık beklentisi de başvuruları arttırmış olabilir.

5- ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE SAĞLANAN AYRICALIKLAR
Son yıllarda ekonomik sebeplerin tercihlerin üzerinde çok etkisi var. Mesela geçen yıl başka ilde eğitim alan ama maddi olarak zorlanan bir çocuk kendi iline dönmek için tekrar sınava girmek istiyor olabilir.Bir diğer neden de öğrencilik haklarından yararlanmak isteyenlerin başvuruları olabilir. Toplu taşımadan, kültürel faaliyetlerden indirimli bilet almak isteyenler de tekrar öğrenci olmak için YKS başvurusu yapmış olabilir.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.

deneme
dedektif | özel dedektif | fixbet giriş